Results 2014

The results from the Millennium Way Ultra on March 2nd are below. Well done everyone! You can also download the results file here.

 

Rank Bib No Name Club Category CP1 CP2 CP3 Overall
1 53 Lee Knight M 01:01:01 02:15:52 03:47:34 05:12:54
2 50 Robin Carter M 01:05:46 02:16:03 03:47:31 05:16:56
3 25 Tracy Dean FV40 01:05:51 02:23:47 03:50:07 05:22:37
4 49 Robert Kerr BOARs M 01:05:54 02:22:48 03:50:12 05:22:40
5 100 Damien Taylor Badgers M 01:00:24 02:15:48 03:51:05 05:36:43
6 20 Barefoot Billyboy Craig MV40 01:00:30 02:15:59 03:52:28 05:43:45
7 34 Mark Fowell Rolls-Royce Harriers MV50 01:06:32 02:34:25 04:19:43 06:12:56
8 54 Matthew Knight M 01:08:20 02:36:24 04:24:58 06:24:06
9 112 Jamie Woods Calne Running Club M 01:16:56 02:50:35 04:42:42 06:28:28
10 30 Colin Earl Kimberworth Striders MV50 01:11:35 02:42:05 04:42:33 06:28:36
11 59 Jessica Lovell Wallasey Athletics F 01:14:29 02:43:08 04:42:51 06:34:55
12 91 Steve Smith Wallasey Athletics MV40 01:14:25 02:43:05 04:42:59 06:35:02
13 7 Mark Bissett West Mercia Police MV40 01:21:44 02:50:30 04:42:55 06:35:05
14 55 Jacy Little Damn Yankees M 01:16:50 02:50:21 04:42:47 06:45:00
15 22 Ceri-Anne Davies Pontypridd Roadents AC FV40 01:12:27 02:42:58 04:53:10 06:47:30
16 87 Jason Scanlon aberdare athletics MV40 01:08:47 02:35:25 04:43:05 06:47:38
17 80 Justin Phillips pontypridd roadents MV40 01:08:39 02:35:29 04:43:08 06:47:43
18 97 Andy Swift Rolls-Royce Harriers MV50 01:17:00 02:55:45 04:53:16 06:50:33
19 21 Cat Dascendis F 01:17:40 02:58:19 04:56:45 07:08:22
20 9 Chris Bond Swindon Striders M 01:14:51 02:47:41 04:56:48 07:08:25
21 105 Stephanie Wade Pontypridd Roadents FV40 01:14:32 02:47:35 04:57:08 07:08:37
22 27 Wona Donnelly FV40 01:13:04 02:48:27 04:56:40 07:08:39
23 31 Kev Elliott Lostock AC M 01:15:45 02:52:37 05:00:28 07:08:50
24 95 Jonathan Strong Hinckley RC M 01:21:41 03:01:02 05:05:09 07:10:12
25 77 Chris Owen stafford harriers MV40 01:14:21 02:42:40 04:45:23 07:11:34
26 98 Mike Symons MV40 01:21:04 02:59:12 05:04:51 07:12:07
27 70 Nivette Mullan BADGERS FV40 01:22:28 03:01:38 05:04:58 07:12:13
28 101 Phillip Tunney Tent 134 MV40 01:19:33 03:01:59 05:07:17 07:15:53
29 66 Sam Meadows team manvers tri MV40 01:19:29 03:01:55 05:07:10 07:15:56
30 92 Paul Speed Lostock AC MV40 01:14:46 02:52:12 05:00:20 07:16:06
31 51 Matt Kirkby Bridgnorth Running Club MV40 01:14:55 02:48:18 04:52:30 07:17:51
32 35 Katharine Ganly Brighton Triathlon Club F 01:18:37 02:58:59 05:07:03 07:18:45
33 63 Raymond McGloin Lostock MV50 01:20:42 02:59:09 05:05:04 07:18:54
34 38 Chris Glen Lichfield Running Club M 01:23:32 03:07:06 05:11:40 07:23:24
35 75 Barny Oneill M 01:16:18 02:42:02 05:15:22 07:33:22
36 68 Gavin Moorhead Redditch & Bromsgrove ac M 01:16:14 02:41:58 05:15:06 07:33:27
37 71 Mark Murphy M 01:18:31 02:56:37 05:15:56 07:34:42
38 39 David Grant M 01:18:33 02:56:33 05:15:50 07:34:46
39 13 Gareth Chaloner Wrexham AC M 01:22:41 03:03:20 05:15:38 07:34:49
40 42 Dave Harrison BRAT Club M 01:20:36 02:59:35 05:27:05 07:34:53
41 46 Ben Howarth MV40 01:27:15 03:15:40 05:28:15 07:35:30
42 47 Zoe Illingworth Swindon Striders FV40 01:28:03 03:16:00 05:27:13 07:35:33
43 76 Matt Osborne MV40 01:27:32 03:15:56 05:27:17 07:36:39
44 24 Jonathan Davies M 01:17:54 02:59:48 05:15:45 07:38:58
45 72 Tim Murphy spectrum striders MV50 01:19:44 02:58:54 05:16:10 07:42:16
46 58 James Love rwb MV40 01:17:45 02:58:45 05:16:04 07:43:02
47 52 Ryon Klotz Damn Yankees M 01:17:03 02:59:04 05:19:39 07:44:49
48 111 David Giles MV50 01:24:48 03:14:59 05:33:02 07:45:45
49 44 Matthew Hill M 01:16:21 02:57:07 05:15:26 07:46:18
50 106 Ross Wardle Opt M 01:16:24 02:57:04 05:15:32 07:46:24
51 102 Chris Upton Badgers baddesley M 01:22:33 03:01:50 05:17:12 07:47:58
52 69 Ian Morgan Road Runners Club M 01:30:05 03:19:26 05:32:50 07:49:50
53 41 Paul Harrington MV40 01:18:24 03:05:06 05:30:03 07:53:39
54 40 Carl Harrington MV40 01:18:28 03:05:04 05:30:07 07:53:41
55 114 Competitor114 01:23:07 03:08:33 05:33:56 07:55:06
56 28 Jason Douglas Massey Runners RC M 01:25:18 03:14:47 05:38:02 07:55:28
57 11 Tamsin Brooks FV40 01:27:19 03:16:30 05:33:10 07:57:42
58 36 Duncan Gedge Long Eaton Running Club MV50 01:27:56 03:21:57 05:47:24 08:03:58
59 6 Steven Armstrong Wallasey Athletic Club MV40 01:20:58 03:07:18 05:33:32 08:07:16
60 48 Chris Intagliata Damn Yankees MV40 01:27:36 03:19:20 05:47:17 08:09:15
61 78 Mike Payne Coventry Triathletes MV50 01:28:22 03:20:34 05:48:54 08:09:26
62 74 Kevin O Reilly wellingbrough & district MV50 01:34:52 03:30:10 05:48:47 08:10:39
63 45 Jane Holt Newcastle (Staffs) A.C. FV40 01:29:26 03:20:42 05:48:50 08:10:42
64 23 Fiona Davies Pontypridd Roadents FV50 01:21:36 03:08:02 05:44:02 08:10:47
65 61 Paul Martin O.p.t MV40 01:23:14 03:08:30 05:34:04 08:14:19
66 8 Philip Blundall core strength M 01:23:17 03:09:20 05:34:01 08:14:27
67 99 Mui Imm Tan FV50 01:27:45 03:21:21 05:47:00 08:19:17
68 17 Dave Cook york postal harriers MV40 01:27:53 03:21:31 05:47:09 08:19:22
69 5 Nicholas Armstrong Bentham Beagles Running Club M 01:18:59 03:04:03 05:38:48 08:19:25
70 96 Ed Stubbs M 01:27:48 03:20:38 05:46:53 08:24:22
71 1 David Adams M 01:29:07 03:24:53 06:01:14 08:35:34
72 115 Competitor115 01:23:10 03:08:36 05:34:11 08:35:42
73 15 Joseph Clark MV40 01:21:32 03:18:59 06:01:19 08:45:34
74 26 Vanessa Dewhirst FV40 01:22:04 03:22:25 06:09:00 08:47:24
75 37 Mike Gibson MV40 01:22:01 03:22:14 06:09:08 08:47:28
76 89 Giles Silvester M 01:35:33 03:39:49 06:25:46 08:51:29
77 73 Paul Nicholls Sandbach striders MV40 01:27:30 03:25:15 06:09:05 08:52:59
78 104 Juan Manuel Vera Bacallado MV40 01:22:55 03:15:32 06:25:41 08:53:00
79 4 Karl Allerton Lichfield Running Club MV40 01:27:05 03:31:37 06:14:11 08:56:00
80 67 Peter Medlicott MV40 01:29:43 03:25:01 06:15:28 08:57:00
81 12 Joanne Carrighar F 01:29:40 03:25:12 06:15:33 08:57:00
82 65 James McGlynn MV60 01:29:35 03:25:08 06:15:23 08:57:00
83 108 Zoe Wood FV40 01:27:59 03:31:49 06:15:47 09:06:00
84 81 Gail Pickering sutton harriers FV40 01:42:37 03:57:41 06:42:33 09:31:00
85 86 Steven Saunders sutton harriers MV60 01:42:33 03:58:29 06:42:31 09:31:00
86 109 Alex Woodbridge outdoor physical training M 01:23:19 03:08:54 06:51:05 09:39:00
87 103 Wayne Vaughan Stafford Harriers M 01:47:13 04:04:49 07:18:43 09:48:00
88 56 Joanne Lloyd F 01:47:10 04:04:51 07:18:39 09:48:00
89 82 Glyn Price Shropshire Shufflers M 01:19:57 03:08:22 06:51:11 10:03:00
90 85 Noel Roche M 01:36:02 03:53:50 06:45:22 10:03:00
91 32 Simon Ellison M 01:36:52 03:58:04 06:54:56 10:14:29
92 16 Louise Clements F 01:36:55 03:58:00 06:55:00 10:14:31
93 84 Keith Robins Newport & District Running Club MV50 01:15:51 02:57:53 05:38:20
94 18 Stephanie Cooke FV40 02:01:42 04:58:47 08:37:45
95 94 Christopher Stringer Frome Running Club M 01:28:07 03:30:14
96 19 Helen Corbett Frome Running Club F 01:28:12 03:30:17
97 10 Paul Brennan MV40 01:33:51 03:40:17
98 110 Emma Woolley F 02:00:17 05:13:18
99 60 Kevin Maddern MV40 02:00:14 05:13:22
100 57 Mike Loftus MV40 01:21:49