Results 2015

The results from the 2015 Millennium Way Ultra on March 1st are below. Well done everyone! 

The checkpoint split times, can be downloaded in the full results file here.

 

Rank No Name Club Class Finish 
1 114 Alastair Payne MV40 05:03:00
2 116 Steven Peters Dundee Road Runners M 05:24:48
3 145 Mark Walker Macclesfield Harriers & AC M 05:28:04
4 87 Jonathan Kinder Rolls-Royce Harriers MV40 05:35:44
5 51 Rachel Fawcett FV40 05:37:40
6 118 Helen Pickford Sheffield RC FV40 05:43:24
7 43 Carmine De Grandis Bergteam MV40 05:44:41
8 147 Julian Wareham Porter Valley Plodders MV40 05:45:10
9 93 Douglas Martin M 05:50:24
10 137 Brian Taylor RunandRide MV50 05:52:06
11 104 Frank Murphy Stoke F.I.T. M 05:54:00
12 115 Jonathan Pell-Reynolds UK Netrunners M 06:02:24
13 111 Elaine Omand Dundee Roadrunners F 06:03:32
14 89 Monika Lampart F 06:09:57
15 103 Matt Morgan MV40 06:13:41
16 122 Duane Roberts Team Buff UK MV50 06:14:43
17 56 Robert Gittins MV50 06:22:21
18 4 Melissa Arkinstall F 06:24:38
19 136 Andy Swift Rolls-Royce Harriers MV50 06:27:31
20 78 Helen James Barrow runners FV40 06:38:45
21 18 Phillip Box M 06:40:28
22 34 Neil Caswell MV40 06:42:54
23 112 Chris Owen stafford harries MV40 06:43:16
24 117 Jill Phillips Trentham RC FV50 06:44:16
25 5 Cathy Atherton South Cheshire Harriers F 06:46:09
7 Steve Atherton South Cheshire Harriers MV40 06:46:09
27 134 Jason Stobbs Delamere Spartans MV40 06:46:51
133 Ged Stephens Delamere Spartans MV40 06:46:51
29 144 Prisca Vis LDWA FV50 06:47:38
30 73 Craig Horsfield MV40 06:48:15
31 130 Catherine Slater Preston Harriers F 06:55:34
32 143 Andrew Vickerman Trentham RC M 06:59:20
33 82 Steven Jones Dark Peak Fell Runners MV50 07:03:31
34 53 Share Forrester Chase Harriers FV50 07:04:12
35 76 Paul Hulland M 07:06:27
101 Matthew Metcalf York Knavesmire Harriers M 07:06:27
37 85 Dominic Kemp Wolves & Bilston MV40 07:12:37
38 94 Andrew Mason springfield striders MV50 07:13:11
39 19 Phil Bradburn Maidstone Harriers M 07:18:18
40 74 Tommy Houghton N/a M 07:19:59
41 25 Matthew Burley Trentham R.C M 07:25:12
42 12 Jonny Bibb Stoke FIT M 07:29:05
20 Dougie Brammer MV40 07:29:52
44 46 Carey Dyer Audley running club F 07:32:23
45 97 Vicky McGhee Halesowen Tri F 07:32:23
61 Sandra Griffiths Michelin ac F 07:32:23
47 65 Carl Harrington MV40 07:32:59
66 Paul Harrington MV40 07:32:59
49 88 Marcin Krzysztofik M 07:34:07
50 95 Jan McCabe FV40 07:35:32
51 128 Philip Shackleton MV40 07:38:26
52 141 Ian Vann Newport and District MV40 07:43:56
138 Philip Taylor MV50 07:43:56
123 Keith Robins Newport & District RC MV50 07:43:56
55 153 Yi Zhang BRAT M 07:46:06
56 24 Amy Burdis Northbrook AC F 07:47:01
113 Rebecca Parry Wigston Phoenix FV40 07:47:01
58 52 Nick Ford The Irregulars LDWA MV50 07:47:52
59 8 Louise Ayling Wimbledon Windmilers FV40 07:48:14
60 14 Mark Birchall Trentham RC M 07:53:18
69 David Hetherington Chase Harriers MV40 07:53:18
55 Sarah Gardner-Hall Team Buff uk F 07:53:18
129 Graham Sheridan Trentham Running Club MV40 07:53:18
64 32 Niandi Carmont FV50 07:57:51
65 38 Mark Coombes South Derby Roadrunners MV40 08:00:02
66 90 Sarah Ledbury Macclesfield Harriers FV40 08:06:26
67 11 Andrew Berry M 08:07:35
68 148 Denise Whyte FV50 08:15:18
149 Jon Whyte MV50 08:15:18
70 146 Zoe Walker F 08:17:21
71 59 Dawn Green Chase Harriers FV40 08:20:10
107 Yvonne Nicholls Chase Harriers FV50 08:20:10
33 Carolyn Caswell FV40 08:20:10
84 Paul Kelly Chase harriers MV40 08:20:10
75 9 Rob Belcher South Derby Road Runners MV40 08:22:57
110 Michael Nowicki maidstone harriers M 08:22:57
77 60 Neil Grey Wolves and Bilston AC MV50 08:24:30
78 124 Noel Roche M 08:29:52
79 120 Sophie Ravenscroft Maidstone Harriers F 08:30:14
80 30 Sue Campbell FV40 08:31:24
81 106 Jade Nicholls F 08:32:42
37 Nicholas Cockburn M 08:32:42
28 Ian Bytheway MV40 08:32:42
84 26 Sally Burns F 08:33:27
109 Justin Noons Totton running club MV40 08:33:27
86 71 Mark Holmes Solihull Tri MV40 08:36:16
87 126 Carl Rushton Cheadle Running Club MV40 08:42:05
131 Jodie Smith F 08:42:05
89 42 Pete Davies MV40 08:42:05
90 96 Sally Mcconville dudley kingswinford FV50 08:43:31
91 13 Paul Bigmore celtic tri MV50 08:45:02
142 Juan Manuel Vera Bacallado MV40 08:45:02
93 72 Dawn Hopley SSART FV40 08:51:46
94 125 Corinne Rodgers Bearbrook Running Club F 08:54:16
95 92 Kate Macpherson Elvet Striders FV40 08:56:22
96 44 Stuart Dixon MV40 09:02:13
23 Sarah Bryant FV40 09:02:13
127 Phil Servas MV40 09:02:13
99 17 Gregg Boughey M 09:03:49
39 Richard Copner M 09:03:49
101 45 Katherine Dodd FV40 09:12:18
102 63 Sarah Hardy F 09:16:00
64 Jenny Harper F 09:16:00
104 135 Jonathan Strong Hinckley RC M 09:17:56
68 Sally Henderson F 09:17:56
106 22 John Brown cheadle running club MV60 09:18:07
107 41 Laura David F 09:40:15
108 79 Sarah Johnson Stafford Harriers FV40 09:52:53
16 Rebecca Bostock FV40 09:52:53
110 98 Clare Mckenna Harwich runners F 09:59:10
111 62 Les Hall MV60 10:04:44
112 10 Ruth Benzimra 100 marathon club FV40 10:29:58
113 152 Jo Yarnall FV40 10:30:04
114 132 Joanne Stacey Northbrook AC FV40 10:50:04
2 Kathryn Ambrose F 10:50:04
105 Vicky Murphy F 10:50:04
117 67 Paul Harris Goyt Valley Striders MV40 10:59:31
118 139 Chris Upton Badgers M
119 91 Andy Lines Team Derby Runner MV40
120 36 Joseph Clark MV40
121 6 Paul Atherton Delamere Spartans M
122 99 Graham McLachlan Michelin Athletic Club MV40
123 54 Mark Fowell Rolls-Royce Harriers MV50
124 80 Chris Jones Northbrook AC MV40
125 100 Helen Meehan F
126 108 Graham Niven MV40
127 119 Alex Preston None M
128 86 Rachel Kerrigan mercia FV40
129 40 Phil Crowley Chase Harriers M
130 57 Douglas Gold M
131 58 Lorna Gold Fetch Everyone FV50
132 83 Alexa Jury F
DNS 15 Vicky Blackshaw DNS
DNS 21 Hayley Brewis DNS
DNS 27 Dave Bytheway DNS
DNS 29 Fiona Caldwell DNS
DNS 31 Jamie Capes DNS
DNS 35 Paul Childs DNS
DNS 47 Andy Earp DNS
DNS 48 Ronnie Evans DNS
DNS 50 Jeff Fairfield-Read DNS
DNS 77 Donald Hyde DNS
DNS 81 Lee Jones DNS
DNS 102 Chris Morgan DNS
DNS 121 Paul Risby DNS
DNS 140 Craig Usher DNS
DNS 150 Stephanie Wood DNS
DNS 151 Laraine Wyn-Jones DNS